Ogród z ekspertem: 4 pomysły na płytki chodnikowe

Data publikacji: 2015-11-04 11:00:00

A może by tak w te długie wieczory wyczarować samodzielnie ścieżkę do ogrodu? Chciałabym was zarazić kilkoma ciekawymi pomysłami na jedyne w swoim rodzaju, bo wykonane własnoręcznie, płyty chodnikowe. Oto kilka niebanalnych przykładów.

Zatopione w betonie liście
...lub inne motywy – czyli generalnie wszystko, czym możemy odcisnąć ciekawy, pasujący do naszego ogrodowego wnętrza ślad. Jeśli chodzi o sam beton, to  najbardziej komfortowo będzie zamówić mieszankę w profesjonalnej betoniarni, pamiętając jednakże, że trzeba ją będzie bardzo szybko wykorzystać: w ciągu kilku godzin od przygotowania.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jeżeli jednak chcesz samodzielnie przygotowac mieszkankę, przyjmij proporcje właściwe dla prostej i starej receptury na beton. Na jedną część cementu, przypadną dwie porcje kruszywa o granulacji 4-8 mm – najlepiej jeśli będzie to płukany piasek (oba materiały bez problemu dostępne są w marketach budowlanych). Prawidłowo przygotowany beton będzie półsuchy – o konsystencji wilgotnej ziemi. Jeśli dodamy do niego zbyt dużo wody, nasze płyty mogą pękać i łuszczyć się. Należy też pamiętać o tym, że przed wypełnieniem, formę należy nasmarować np. olejem jadalnym lub inną tłustą substancją. Po napełnieniu form, betonem należy delikatnie usunąc z nich bąbelki powietrza, upuszczajac z niewilkiej wysokości kilka razy napełnioną formę. Formy zostawiamy do wyschnięcia na 1–3 dni. Proces suszenia nie powinien następować zbyt szybko. Zalecana jest więc pielęgnacja betonu, polegająca na delikatnym polewaniu go wodą, tak by nie wypłukać z gotowego wyrobu cementu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Płyty w kształcie liści
Naszą formą są same liście, najlepiej duże, sztywne i mięsiste, o wyrazistym unerwieniu, tak aby wykonana przez nas płytka miała interesujący wzór. Świetnie nadają się do tego liście hosty lub rabarbaru.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

                                            Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!
Płytki z mozaiką
– w formy z betonem zatapiamy wszystko co tylko możliwe, kolorowe szkiełka oszlifowane przez morze, kamyczki, szklane kulki, muszle. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

                                           Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!


Kolorowe płyty z betonu
A jeśli ktoś nie ma ochoty na zabawy z betonem, można kupić gotowe, najprostsze, szare betonowe, kwadratowe płyty i ciekawie je ozdobić.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

mgr inż. Patrycja Lipiec

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!